מיתוסים נפוצים בנושא נחשים

לוכד נחשים: מיתוסים נפוצים בנושא נחשים

מיתוס: נחשים רוקדים לצלילי החליל
אמת: נחשים הינם חרשים והדבר הקרוב ביותר לחוש שמיעה בנחשים הוא היכולת שלהם להרגיש ויברציות בעזרת עשרות (או מאות) הצלעות שלהם אשר צמודות לקרקע. נחשים הנראים כ"רוקדים" לצלילי חליל למעשה רק נעים בעקבות תנועתו של החלילן

מיתוס: נחשים חופרים מחילות
אמת: מכיוון שלנחשים אין ידיים או רגליים הם אינם יכולים לחפור מחילה אבל הם כן נוטים להשתמש במחילות אשר חפרו בעלי חיים אחרים.

מיתוס: נחשים הם חלקלקים ורטובים
אמת: נחשים הינם יצורים "יבשים" לחלוטין. עורו מורכב מקרטין, אותו חומר המרכיב ציפורניים ושיער של בני אדם (ושאר החיות). עורם של נחש דומה לשילוב בין עור מעובד (מכנסי עור, נעלי עור) לבין פלסטיק.

מיתוס: אם חותכים נחש לשניים...
אמת: אם חותכים נחש לשניים הוא אינו הופך לשני נחשים או לחילופין ממשיך לחיות. כמו כל בעלי החוליות (יונקים, עופות, זוחלים, דו-חיים), חיתוך נחש לשניים פירושו מוות מהיר. הסיבה למיתוס נעוצה כנראה בפירפורי המוות שגורמים לנחש להראות כחי גם לאחר מותו.

מיתוס: לכל הנחשים הארסיים ראש משולש
אמת: אמנם בלוטות הארס שנמצאות בשני צידי ראשו של הנחש גורמות לעיתים לראש הנחש להראות משולש, ישנם נחשים ארסיים (לדוגמא: שרף עין גדי) בעלי בלוטות ארס ארוכות אשר ראשם אינו משולש ולעומתם ישנם נחשים לא ארסיים כגון חנקים בעלי ראש משלוש.

מיתוס: נחשים פוחדים מ...
אמת: ישנם הרבה אמונות לגבי חומרים הדוחים נחשים: סיד, שברים של ביצים, גללים של אריות אך במחקרים מדעיים עדיין לא נמצא חומר הדוחה נחשים באופן יעיל.