נחשים ארסיים בישראל

לוכד נחשים: נחשים ארסיים בישראל
מתוך 41 מיני נחשים בישראל ישנם 9 מיני נחשים ארסיים. מתוך תשעת המינים הארסיים שלושה הוכיחו עצמם כקטלניים לאדם והם הצפע הארצישראלי, האפעה המגוון (בתמונה המופיעה בעמוד זה) ושרף עין גדי (או בשמו השני צפעון שחור).

איזור המרכז והצפון

באיזור המרכז והצפון (גולן, גליל, עמק הירדן העליון, הכרמל, עמק יזרעאל, השרון, מישור החוף והשפלה) ישנם שני מיני נחשים ארסיים, הצפע הארצישראלי המצוי בכל האיזורים הנ"ל וצפע החרמון המצוי רק במרומי הר החרמון. הצפע הארצישראלי הינו הנחש הנפוץ ביותר, הגדול ביותר והמסוכן ביותר מבין כל הנחשים הארסיים בישראל והוא אחראי לרוב המוחלט של ההכשות בארץ. צפע החרמון הינו נחש נדיר ומקרי ההכשות הבודדים שתועדו מצביעים על כך שכנראה אינו קטלני לאדם.

איזור הבקעה וספר המדבר

באיזורים החצי מדבריים כגון הבקעה ומדבר השומרון נפוצים 3 מיני נחשים ארסיים: האפעה המגוון, שרף עין גדי והפתן השחור. האפעה הינו הנחש הארסי שגורם להכי הרבה הכשות מלבד המצפע הארצישראלי ובמקרים לא מעטים הוכיח שביכולתו להרוג אדם בוגר ובריא. האפעה נפוץ כל איזורי ספר המדבר מהמורדות המזרחיים של הר הגלבוע דרך הבקעה דרומה בכל מדבר יהודה והנגב עד אילת. לשרף עין גדי תפוצה מצומצמת במעט מן האפעה והוא גם הרבה פחות שכיח והרבה פחות אגרסיבי לכן הכשות של מין זה הינן נדירות ביותר. למרות מספר ההכשות הנמוך הצליח מין זה לגבות קורבנות בנפש בזכות ארסו המרוכז במיוחד והעדר נסיוב. הפתן השחור הינו נחש איטי ועב גוף אשר אינו תוקפני במיוחד וכנראה ארסו הפועל ברובו על מערכת העצבים אינו מסוגל להמית אדם, מה גם שרוב "ניסיונות ההכשה" של מין זה אינן אלא נגיחות למטרות הפחדה בלבד. הפתן נפוץ מאיזור שכ-20 ק"מ צפונית ליריחו ודרומה עד אילת.

איזור מדבר יהודה, הנגב והערבה

באיזורים המדבריים של ישראל נפוצים הרוב המוחלט של הנחשים הארסיים. בין השאר נפוצים האפעה, הפתן והשרף (עליהם כבר דיברנו) וכמו כן שלושת העכנים (קטן, גדול וחרטומים) ושפיפון הנגב. העכן הקטן הוא הקטן בנחשים הארסיים של ארצינו. הוא מגיע לאורך מקסימלי של כ-35 ס"מ ונפוץ אך ורק בחולות הנגב המערבי (שונרה, ניצנה ועגור). הכשתו גורמת לתופעות מקומיות של נפיחות וכאבים עד נמק הדורש טיפול פלסטי. העכן הגדול נפוץ באיזור הערבה בעיקר בחולות. עכן החרטומים התגלה בארץ רק בשנות השמונים המאוחרות והינו נפוץ בחולות נגב המערבי בצמוד לגבול המצרי. הכשתו חמורה ביותר אך עדיין לא גרמה למקרי מוות בישראל. השפיפון נפוץ בעיקר באיזור הר הנגב, למרות גודלו וכמות הארס הנכבדת שבבלוטות הארס שלו הוא ככל הנראה הנחש הכי פחות מסוכן מבין הנחשים הארסיים בארץ.